NIPMUC ADMINISTRATORS
JOHN CLEMENTS
CO-PRINCIPAL |
MARY ANNE MORAN
CO-PRINCIPAL |
CHRIS SCHMIDT
ATHLETIC DIRECTOR |
CENTRAL OFFICE ADMINISTRATORS
JOSPEH MARUSZCZAK
SUPERINTENDENT |
MAUREEN COHEN
DIRECTOR OF CURRICULUM |
|
DAVID QUINN
DIRECTOR OF TECHNOLOGY INTEGRATION |
ADMINISTRATIVE ASSISTANTS
AMY BUZZELL
ADMINISTRATIVE ASSISTANT TO THE PRINCIPALS |
DEBBIE MANZELLA
ADMINISTRATIVE ASSISTANT MAIN OFFICE |
JANIS GRADY
ADMINISTRATIVE ASSISTANT SCHOOL COUNSELING |
AMY SCHMIDT
ADMINISTRATIVE ASSISTANT MAIN OFFICE |
DENISE ZINNO
ADIMINSTRATIVE ASSISTANT SPECIAL EDUCATION |
SCHOOL NURSING DEPARTMENT
LESLIE MCINNIS, RN
SCHOOL NURSE |
NANCY ROBBINS, LPN
ASSOCIATE SCHOOL NURSE |
JEFF LUKAS, MD
SCHOOL PHYSICIAN |
SCHOOL COUNSELING DEPARTMENT
KERRY FAGAN
SCHOOL ADJUSTMENT COUNSELOR |
MEREDITH HEFEZ
SCHOOL COUNSELOR |
KENDRA SWENSON
SCHOOL COUNSELOR |
ALLISON TOWNE
SCHOOL COUNSELOR |
21ST CENTURY & MEDIA CENTER
LEIGH-ANN MIKLAVIC
CAREER, COMMUNITY, & INNOVATIONS COORDINATOR |
JENNIFER O'BRIEN
MEDIA CENTER PARAPROFESSIONAL |
ENGLISH DEPARTMENT
JOHANNA ANNUNZIATA
ENGLISH EDUCATOR |
RAFI DIAMOND
ENGLISH EDUCATOR |
KATY DREHER
ENGLISH EDUCATOR |
CHRISTOPHER EVANS
ENGLISH EDUCATOR |
COURTNEY HENRY
ENGLISH EDUCATOR |
MELISSA KINKELA
ENGLISH EDUCATOR & DEPARTMENT CHAIRPERSON |
MATHEMATICS DEPARTMENT
SANDY ALIBOZEK
MATHEMATICS EDUCATOR |
RON COCHRAN
MATHEMATICS EDUCATOR |
MARY ELLEN KENNEDY
MATHEMATICS EDUCATOR |
COURTNEY LEJA
MATHEMATICS EDUCATOR |
AMY GILCHRIST
MATHEMATICS EDUCATOR & DEPARTMENT CHAIRPERSON |
ROB MESSICK
MATHEMATICS EDUCATOR |
LAUREN PLANTE
MATHEMATICS EDUCATOR |
SOCIAL STUDIES DEPARTMENT
ANDY KING
SOCIAL STUDIES EDUCATOR |
DAN MACISAAC
SOCIAL STUDIES EDUCATOR |
CHRISSY MANZELLA
SOCIAL STUDIES EDUCATOR |
MATT MERTEN
SOCIAL STUDIES EDUCATOR & DEPARTMENT CHAIRPERSON |
BRIAN MOLONEY
SOCIAL STUDIES EDUCATOR |
ROY SPINDEL
SOCIAL STUDIES EDUCATOR |
SCIENCE DEPARTMENT
EMILY AYERS
SCIENCE EDUCATOR |
SHELLEY COOK
SCIENCE EDUCATOR |
ERIN ELLIS
SCIENCE EDUCATOR |
JENNIFER FIELD
SCIENCE EDUCATOR/ DEPARTMENT CHAIRPERSON |
JAMES GORMAN
SCIENCE EDUCATOR |
BONNIE NIEVES
SCIENCE EDUCATOR |
CARI WHITE
SCIENCE EDUCATOR |
SAMANTHA TOLYS
SCIENCE EDUCATOR |
WORLD LANGUAGE DEPARTMENT
LAUREN BLACKBURN
WORLD LANGUAGE EDUCATOR |
JULIE AHMED-JUSSAUME
WORLD LANGUAGE EDUCATOR |
CHELSEA LEMAIRE-BOUCHER
WORLD LANGUAGE EDUCATOR |
TRISH MOLONEY
WORLD LANGUAGE EDUCATOR & DEPARTMENT CHAIRPERSON |
KATE REARDON
WORLD LANGUAGE EDUCATOR |
ANA SOTO
WORLD LANGUAGE EDUCATOR |
STUDENT SUPPORT SERVICES
DAVID ANTONELLI
SPECIAL EDUCATOR VISTA PROGRAM |
LORI BEAUDOIN
SPECIAL EDUCATOR & DEPARTMENT CHAIRPERSON |
BRUCE BISBEE
SPECIAL EDUCATOR/MATH |
MEAGAN BRAZIL-SHEEHAN
TEAM CHAIRPERSON |
DEBBIE COYLE
ESL EDUCATOR |
KATHY DESCHENES
SPECIAL EDUCATOR STAR PROGRAM |
GINA KENIRY
SPEECH/LANGUAGE PATHOLOGIST |
JUSTIN TOWNSEND
SPECIAL EDUCATOR |
STUDENT SUPPORT STAFF
ALYCIA BEATRICE
PARAPROFESSIONAL |
KRISTIN BURNS
PARAPROFESSIONAL |
PETER CURLEY
PARAPROFESSIONAL |
RACHEL DEPATIE
PARAPROFESSIONAL |
JONATHAN GEROMINI
PARAPROFESSIONAL |
|
MELISSA RHODES
PARAPROFESSIONAL |
MICHELLE SHEEHAN
ABA TECH |
MUSIC DEPARTMENT
SIMON HARDING
MUSIC EDUCATOR |
WHITNEY SIMMONDS
MUSIC EDUCATOR |
ART DEPARTMENT
KEVIN CAMPBELL
ART EDUCATOR |
ALISON CLISH
ART EDUCATOR/DEPARTMENT CHAIRPERSON |
BUSINESS DEPARTMENT
RYAN CODY
BUSINESS EDUCATOR |
GARY PERRAS
BUSINESS EDUCATOR/ DEPARTMENT CHAIRPERSON |
PHYSICAL EDUCATION
PAT ALLEN
PHYSICAL EDUCATION TEACHER |
STEVE DELLAROVERE
PHYSICAL EDUCATION TEACHER |
TECHNOLOGY SUPPORT
EMILY DODGE
|
SAM O'NEAL
|
FOOD SERVICES
KAREN HADLEY
|
LAURA JIONZO
|
DIANNE MUCCI
FOOD SERVICES DIRECTOR |
MAINTENANCE
RICH CARLSON
|
MARC KING
|